2004 to 2020 Mazda 3 Forum and Mazdaspeed 3 Forums banner
1 - 20 of 44 Posts

·
datsunnyit
133 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Hi everyone. does anyone have the spare part code of MODULE 360 DEGREE VIEW MONITOR SYSTEM? allows you to view 4 front rear sides cameras or can you direct me to find ol spare parts online? Thank you

Attachments

·
Registered
18 Posts
Привет, это схема Mazda 3 BP? Я также планирую сделать обзор своего CX-30 360. Думаю центральный блок на фото, когда будут результаты - пойду.

Attachments

·
datsunnyit
133 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Hi no have idea, probably is this. what is the parts code of your spare parts ? where go the wiring from yor spare part ? if go at 4 cameras is ok

·
Registered
18 Posts
Привет. Сделаю себе систему 360 на Mazda CX-30 (Mazda 3 BP) Вот правильная схема, фото центрального блока я опубликовал ранее. Проблема в том, что можно будет поставить немного компонентов, их нужно будет прошить. Я не уверен, возможно ли это на данный момент. Когда у меня будет результат, поделюсь. Советую не торопиться.
280157

·
Registered
Mazda 3 2020 122cv 2.0 SKYACTIVE-G
21 Posts
I'm looking forward to have more information about this topic.

Enviado desde mi Mi A1 mediante Tapatalk

·
Registered
18 Posts
Directory access will speed up the installation. So far, there are problems with this. I have almost all the components, I need to order the wiring.

·
Registered
196 Posts
Do you realize this is not plug and play? Need MDARS to do programming, Forscan or IDS won't work, you can buy a 72hs subscription for US only cars Here but also you need to purchase a pass thru device. It'll need to write the serial number of the 360 module in IC and modify asbuilt accordingly but nobody knows where? and finally with MDARS and mats perform an all camera alignment.

·
Registered
18 Posts
[QUOTE = "craz, post: 2504095, member: 545233"]
Вы понимаете, что это не Plug and Play? Необходимость MDARS сделать программирование, Forscan или IDS не работает, вы можете купить подписку 72hs только для США автомобилей здесь , но и вам необходимо приобрести пропуск через прибор. Потребуется записать серийный номер модуля 360 в IC и соответствующим образом изменить его, но никто не знает где? и, наконец, с помощью MDARS и матов выполните выравнивание всех камер.
[/ QUOTE]
Да, я понимаю основную проблему программирования, без особых проблем можно соединить блоки. Машина нравится, руки чешутся, попробую. Еще в планах подключить активную решетку радиатора, и побороть фары AFL, AFS. Буду рад совету.

·
Registered
1 Posts
Добрый день!

Наткнулся на Ваше сообщение про 360-камеру. У меня Мазда 3 BP USA. В европейках эта опция есть, а вот с американскими машинами печаль. Очень хотелось бы допилить эту опцию у себя. Есть ли у Вас какой-либо прогресс в этом направлении - что-либо получилось? Это вообще реально сделать?

Заранее благодарю за ответ,
Слава

·
Registered
14 Posts
[QUOTE = "craz, post: 2504095, member: 545233"]
Вы понимаете, что это не Plug and Play? Необходимость MDARS сделать программирование, Forscan или IDS не работает, вы можете купить подписку 72hs только для США автомобилей здесь , но и вам необходимо приобрести пропуск через прибор. Потребуется записать серийный номер модуля 360 в IC и соответствующим образом изменить его, но никто не знает где? и, наконец, с помощью MDARS и матов выполните выравнивание всех камер.
[/ QUOTE]
Да, я понимаю основную проблему программирования, без особых проблем можно соединить блоки. Машина нравится, руки чешутся, попробую. Еще в планах подключить активную решетку радиатора, и побороть фары AFL, AFS. Буду рад совету.
У меня мазда 2020 года, к сожалению нет камеры задний. На старых маздах достаточно проводок и камеру. На новой нужен целый блок. На али продают специальный кит "Liandlee Car Parking Camera Interface Reverse Back Up Camera Kits". У вас нет фото как разбирать панель?

·
Registered
18 Posts
Hi. I posted it in Russian by accident, it should feel English here. What is sold on aliexpress, a piece of iron that knows how to work with a monitor, it turns off the signal from the head, and issues it from the camera. In theory, you have the same head as in the older models, and it has an entrance for the camera. But there is a chance that just connecting the camera is not enough, it will need to be registered. Also, there are two types of cameras ... it's not easy, and I don't have access to databases. PS if you want in Russian, write in a personal, not often, but I read.

·
Registered
14 Posts
Hi. I posted it in Russian by accident, it should feel English here. What is sold on aliexpress, a piece of iron that knows how to work with a monitor, it turns off the signal from the head, and issues it from the camera. In theory, you have the same head as in the older models, and it has an entrance for the camera. But there is a chance that just connecting the camera is not enough, it will need to be registered. Also, there are two types of cameras ... it's not easy, and I don't have access to databases. PS if you want in Russian, write in a personal, not often, but I read.
Боюсь непонятно напишу на англиском, поэтому извините пишу как умею...
В том то и проблема, что у нового головного устройства нет никаких входов для камеры, как было на предыдущей мазде. Для новой платформы требуется специальный блок который получает картинку с 4х камер. и дальше по цифровой шине на экран отправляет, еще и по кан получает положение руля. Китайцы смекнули спрос, создали блочек который берет с камеры аналоговый сигнал и в разрез интерфейса монитора подает картинку на монитор. Здесь просто выдача картинки на монитор, а включается блок по аналоговому проводу, когда рычаг в R переведен. Чтобы подключить такое китайское устройство не требуется не VCM2 не MDARS.

·
Registered
18 Posts
Top head unit, blue coaxial connector - analog video input. I do not know what is sold in Russia, but in the United States and Europe it looks like this. The second unit is a splitter, four digital cameras must be connected to it, and an initialization signal must come from the channel.
Electronic instrument Electrical wiring Cable Computer hardware Wood

·
Registered
14 Posts
Top head unit, blue coaxial connector - analog video input. I do not know what is sold in Russia, but in the United States and Europe it looks like this. The second unit is a splitter, four digital cameras must be connected to it, and an initialization signal must come from the channel.
View attachment 284222
Do you have a Mazda 3 (IV) from 2019?

·
Registered
18 Posts
At me at inclusion of a back transfer the analog input in which the rear view camera is included is included. The splitter collects a picture from four cameras and gives out an analog signal. That is, if I make the splitter work, I will be fine. Probably if in the car there was no reversing camera, except for iron it is necessary to register in MDARS, and can simply give a signal enough.
PS To continue the experiments, I do not have enough wires from the camera to the splitter, digging in the catalog (which is very poor access) gave the following information - there is no separate wiring 360, there are options for the interior harness in which I need the wires. Stops the cost - about $ 2,000, and the difficulty of replacing the harness as a whole. There is an idea to remove the necessary wires from the car for disassembly, but in Ukraine there are none, there are in Poland, and this is a great difficulty.

У меня при включении задней передачи включается аналоговый вход в который включена камера заднего вида. Сплитер собирает картинку из четырех камер и выдает аналоговый сигнал. Тоесть если я заставлю работать сплитер, у меня все будет в порядке. Возможно если в автомобиле не было камеры заднего хода, кроме железа надо прописать в MDARS, а может просто подать сигнал достаточно.
PS Для продолжения эксперементов мне не хватает проводов от камеры к сплитеру, копание в каталоге (к которому очень плохой доступ) дало следующую информацию - нету отдельно проводки 360, есть варианты жгута салона в котором есть нужный мне провода. Останавливает стоимость - около 2000 дол, и сложность замены жгута целиком. Есть идея извлечь нужные провода из авто на разборке, но в Украине таких нету, есть в Польше, и в этом большая сложность.

·
Registered
14 Posts
At me at inclusion of a back transfer the analog input in which the rear view camera is included is included. The splitter collects a picture from four cameras and gives out an analog signal. That is, if I make the splitter work, I will be fine. Probably if in the car there was no reversing camera, except for iron it is necessary to register in MDARS, and can simply give a signal enough.
PS To continue the experiments, I do not have enough wires from the camera to the splitter, digging in the catalog (which is very poor access) gave the following information - there is no separate wiring 360, there are options for the interior harness in which I need the wires. Stops the cost - about $ 2,000, and the difficulty of replacing the harness as a whole. There is an idea to remove the necessary wires from the car for disassembly, but in Ukraine there are none, there are in Poland, and this is a great difficulty.

У меня при включении задней передачи включается аналоговый вход в который включена камера заднего вида. Сплитер собирает картинку из четырех камер и выдает аналоговый сигнал. Тоесть если я заставлю работать сплитер, у меня все будет в порядке. Возможно если в автомобиле не было камеры заднего хода, кроме железа надо прописать в MDARS, а может просто подать сигнал достаточно.
PS Для продолжения эксперементов мне не хватает проводов от камеры к сплитеру, копание в каталоге (к которому очень плохой доступ) дало следующую информацию - нету отдельно проводки 360, есть варианты жгута салона в котором есть нужный мне провода. Останавливает стоимость - около 2000 дол, и сложность замены жгута целиком. Есть идея извлечь нужные провода из авто на разборке, но в Украине таких нету, есть в Польше, и в этом большая сложность.
Thank you for the tip of the blue analog connector.
Perhaps in my Mazda 3 BP I also have a blue connector like yours. I'll try to disassemble the panel and get to the head unit. I will try to connect the camera directly to this connector. I'm afraid to break the panel when parsing, you don't have a photo how to disassemble the panel?

Спасибо вам за подсказку синего аналого разъема.
Возможно у меня в мазде 3 BP тоже есть такой синий разъем как у вас. Попробую разобрать панель и добраться до головного устройства. Попробую подключить камеру прям в этот разъем. Боюсь сломать панель при разборе, у вас нет фото как разберать панель? Поищу на али такие разъемы, наверняка есть.

·
Registered
18 Posts
Disassembly is very simple, 2 minutes. It is necessary to remove the soft cover of the torpedo from the passenger side, there are just clips. Head unit above the air conditioning unit, two M6 bolts and remove.
Разборка очень проста, 2 минуты . Надо снять мягкую накладку торпеды с пасажирской стороны, там просто клипсы. Головное устройство над блоком климата, два болта М6 и вынимать.

·
Registered
14 Posts
Electrical wiring Cable Font Electronic component Circuit component

I wanted to buy such a kit. Everything is there for 360 cameras. And you don't need mdars, everything should work plug and play

1 - 20 of 44 Posts