2004 to 2020 Mazda 3 Forum and Mazdaspeed 3 Forums banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Mazda 2019 BP AWD,
I have a massage on screen "Front Radar Malfunction" and "Safety and Driver Support System Partially Disabled".
Nothing works. I didn't use my car for a few days and after I've got that massage. It is still. I've cleaned front Mazda emblem, no change. SBCS is still off (second screen).
281792
281793

Does anybody have had any similar problem?

·
Registered
27 Posts
I would suggest Checking the Battery and also Checking with the Dealer to see if there are any recalls for your Car. I know that each of the Computers in the Mazda3 need to have constant 12V. If it dips below, the car will start posting errors. GL!

·
Registered
39 Posts
Też tak czasem miałem, zobacz czy nie masz brudnej szyby przedniej tam gdzie jest radar, mnie pomagało przetarcie, wyłączenie zapłonu i ponowne włącznie, wyszła nowa aktualizacja tsb w serwisie Mazdy na problemy z akumulatorem może to też być z tym związane.

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Też tak czasem miałem, zobacz czy nie masz brudnej szyby przedniej tam gdzie jest radar, mnie pomagało przetarcie, wyłączenie zapłonu i ponowne włącznie, wyszła nowa aktualizacja tsb w serwisie Mazdy na problemy z akumulatorem może to też być z tym związane.

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Szyba czysta, kilka razy ja czyściłem :)
Z aku rzeczywiście może coś być, CMU pokazuje 11.7V, ale tyle zawsze było.

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #6 ·
I would suggest Checking the Battery and also Checking with the Dealer to see if there are any recalls for your Car. I know that each of the Computers in the Mazda3 need to have constant 12V. If it dips below, the car will start posting errors. GL!
Battery is 11,7V. It’s not a problem in my opinion. I disconnected battery for half an hour to reset but no change.

·
Registered
59 Posts
More "Z"s than I will use in sentences in the next 12 months

·
Super Moderator
6,221 Posts
Is that 11.7v with the car running or not? If its running, thats a problem as the voltage should be at least 13.5. If its not running, its still a problem as the battery should be 12.5 or so.
The sensors need at least 12 volts to work. If the car is only producing 11.7v there is not enough power to go around and the sensors will start generating error messages. This is not a new issue, its been known for a few years now that low voltage to the sensor controls will cause this.

·
Registered
M3TH (Mazda 3 Turbo Hatchback 2021) Polymetal Grey PP
193 Posts
I had that issue before and they had to change a module from the rear. They asked me if I had a rear bumper accident. They needed to takeout the rear bumper. From ordering the parts to fixing it took at least a week.

·
Registered
39 Posts
Go to the service, let them upload new driver corrections in the car and it will be okay because recently something like this (TSB) came out, I have done and everything is ok

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Go to the service, let them upload new driver corrections in the car and it will be okay because recently something like this (TSB) came out, I have done and everything is ok
I'll go to mazda dealer of course, but it is last step I do.
I wonder if it is possible to do by myself with forum guys help.

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Is that 11.7v with the car running or not? If its running, thats a problem as the voltage should be at least 13.5. If its not running, its still a problem as the battery should be 12.5 or so.
The sensors need at least 12 volts to work. If the car is only producing 11.7v there is not enough power to go around and the sensors will start generating error messages. This is not a new issue, its been known for a few years now that low voltage to the sensor controls will cause this.
I check once again and there is 11,8V with engine off. With engine on there's 14V.

·
Registered
39 Posts
Nothing can be done by yourself because you need a special tool that the dealer has because something has been broken by the mazda and pulls the battery currents, only for the service they will upload the driver correction and everything will be okay !!!!
Do not combine with the voltages because more than one checked it, I had this problem myself and the battery died 7x, after uploading the software by the service, everything is fine !!!

---
Nic się nie da zrobić samemu bo potrzebne narzędzie specjalne które posiada diler bo coś popsuła mazda i ciągnie prądy akumulator, tylko do serwisu oni wgrają poprawkę sterowników i będzie wszystko okej !!!!
Nie kombinujcie z napięciami bo już nie jeden to sprawdzał, sam miałem ten problem i akumulator mi padł 7x, po wgraniu softu przez serwis wszystko jest już dobrze!!!

·
Registered
27 Posts
Mazda 2019 BP AWD,
I have a massage on screen "Front Radar Malfunction" and "Safety and Driver Support System Partially Disabled".
Nothing works. I didn't use my car for a few days and after I've got that massage. It is still. I've cleaned front Mazda emblem, no change. SBCS is still off (second screen).
View attachment 281792 View attachment 281793
Does anybody have had any similar problem?
Try resetting the infotainment system and see if that helps. I replaced my windshield and the glass place didn't recalibratey scbs so Mazda replaced the scbs under warranty. If resetting it doesn't work take it back to Mazda. It should be covered under warranty

·
Registered
8 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Problem solved. I went to Mazda dealer. There was not signal beetwen radar and CPU. It meant that radar was wrong or cable disconnected. It turned out that cable had disconnected close to front left wheel. It already works well.
Close topic.

Problem rozwiązany. Poszedłem do dealera Mazdy. Nie było sygnału między radarem a procesorem. Oznaczało to, że radar był zepsuty lub kabel został odłączony. Okazało się, że kabel rozłączył się w pobliżu lewego przedniego koła. Już działa dobrze. Temat do zamknięcia.

·
Registered
27 Posts
Problem solved. I went to Mazda dealer. There was not signal beetwen radar and CPU. It meant that radar was wrong or cable disconnected. It turned out that cable had disconnected close to front left wheel. It already works well.
Close topic.

Problem rozwiązany. Poszedłem do dealera Mazdy. Nie było sygnału między radarem a procesorem. Oznaczało to, że radar był zepsuty lub kabel został odłączony. Okazało się, że kabel rozłączył się w pobliżu lewego przedniego koła. Już działa dobrze. Temat do zamknięcia.
Good job. If anything goes wrong with the car take it in to mazda cuz after the warranty expires you are stuck with a defective car.

1 - 16 of 16 Posts